A decemberben társadalmi vitára bocsátott tervezet alapján úgy tűnik, 2024 februárjában minden eddiginél nagyobb programot indít a magyar állam elektromos autó támogatás témakörben. A tervezett pályázat egy összesen 90 milliárd forintos program része, melynek célja a hazai elektromobilitás fejlesztése. Ez a vállalkozások elektromos jármű vásárlásának támogatásán túl magában foglalja a nyilvános elektromos autó töltő hálózat további kiterjesztését is. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, milyen vállalkozások, mekkora elektromos autó támogatásra pályázhatnak az Európai Uniós finanszírozású projektek keretében.
Összesen 9375 elektromos autó támogatására lehet pályázni
A tervezet részletei szerint a pályázat során 30 milliárd forint kerülhet összesen kiosztásra elektromos autóba beruházó vállalkozások között, legfeljebb egy év alatt, melyből összesen 9375 projekt kaphat vissza nem térítendő támogatást a kiíró szerint. A támogatással kapcsolatos három legfontosabb szempont:
- kizárólag gazdasági társaságok és egyéni vállalkozók vehetik igénybe,
- kizárólag új gépkocsi beszerzésére fordítható
- kizárólag tisztán elektromos járművek beszerzése támogatható
Fontos további feltétel, hogy a gépjármű kölcsönző illetve a gépjármű kereskedő cégek nem vehetik igénybe a támogatást. Sőt, a támogatott gépjárművet három évig nem lehet elidegeníteni, vagy a forgalomból kivonni. Azaz a finanszírozó célja, hogy továbbértékesítés helyett valóban termelési céllal vásárolt eszközök beszerzését támogassa. Ennek megfelelően nem csak személyautók, de kishaszonjárművek és kisbuszok beszerzése is támogatható.
További fontos részlet, hogy a 30 milliárd forintos keretösszegből Budapest régióban 10,8 milliárd odaítélésre van lehetőség, míg az ország többi régiójában összesen 19,2 milliárd forint keretösszegből lehet pályázatokat támogatni. Ez azért is fontos, mert a tervezett szabályzat szerint a beszerzett eszközöket a megvalósítás helyszínéül szolgáló székhelyre kell számvitelileg aktiválni. A tervezet szerencsére arra is kitér, hogy ha egyik régióban hamarabb ürül ki a keret, mint a többiben, a kiírónak van lehetősége átcsoportosítani.
Az akkumulátor kapacitásától függ az igényelhető elektromos autó támogatás
A pályázati tervezet szerint az egy jármű után igényelhető támogatás összege a kiválasztott elektromos autó akkumulátor kapacitásától függően változik, sávosan. M1 (személyautó) kategóriában ez a következőképp alakul:
- 41 kWh alatti kapacitás esetén maximum 2,8 millió forint,
- 41 és 59 kWh között 3,6 millió,
- 59 kWh feletti akkumulátor kapacitás esetén maximum 4 millió forint igényelhető.
M2, N1 és N2 (kisbusz és kisáruszállító) kategóriákban valamivel magasabb az elvárt kapacitás és a minimális támogatási összeg:
- 50 kWh alatti kapacitás esetén maximum 3,6 millió forint,
- 50 és 74 kWh között 3,8 millió,
- 74 kWh feletti akkumulátor kapacitás esetén maximum 4 millió forint igényelhető.
A kiírás tervezetében arra is van iránymutatás, hogy e pályázati forma mellett más állami vagy európai uniós források is igénybe vehetők egy adott jármű beszerzéséhez, amennyiben a pályázó azokra is jogosult. Azonban a kiíró mindegyik kategóriában meghatározott egy nettó beszerzési érték maximumot, és amennyiben a vásárolni kívánt jármű értéke átlépi ezt a határt, a maximum feletti összeget teljes egészében önerőből kell finanszírozni.
Az egy vállalkozás számára elérhető támogatás összege maximum 64 millió forint.
Milyen elektromos autók érhetők el a támogatással?
A piacon jelenleg elérhető új, tisztán elektromos autók (BEV) közül a 41 kWh alatti kategóriában versenyez például a Dacia Spring, 28,3 kWh akkumulátor kapacitással. Ennek bruttó listaára blogunk megjelenése idején 9,1 millió forint, tehát a támogatás után 6,3 milliót kell érte fizetni. Egyel nagyobb kategóriába esik a Volkswagen ID.3, melynek akkumulátor kapacitása 58 kWh, bruttó listaára pedig 17,5 millió forint körül indul – ezt a kedvezmény 14 millió forint alá csökkenti. A Hyundai Ioniq 5 elérhető 77.4 kWh-os akkumulátorral, mellyel már a legnagyobb kedvezményre is jogosulttá válik. Ennek bruttó listaára 22,6 millió forint, amelyet 18,6 millióra csökkent a támogatás.
Haszongépjárművek között is egyre több teljesen elektromos jelenik meg a piacon. A Volkswagen ID. Buzz Cargo például 82 kWh akkumulátor kapacitással kapható bruttó 25,6 millió forint induló listaáron, melyből azonban az Áfa visszaigényelhető, tehát a 20,2 millió forint nettó költséggel számolhatunk – ezt csökkentheti tovább a 4 millió forint támogatás.
A támogatással beszerzett új járműre kötelező teljes körű Casco biztosítást kötni
Így használhatja ki a legjobban az elektromos autó előnyeit
Természetesen az árakat a felszereltség, az Euro-Forint árfolyam és az importőri vagy kereskedői árpolitikai megfontolások is befolyásolhatják, tehát ezek csak iránymutató összegek. Bár a támogatási keretösszeg most jelentősen magasabb, a korábbi pályázati körökben órákon, vagy legkésőbb napokon belül kiürült a forrás. Tehát a támogatás igénybevétele átgondolt de gyors döntést és komoly felkészülést igényel, és elsősorban annak jön kapóra, aki amúgy is tervezte idén új gépjármű flottába állítását.
És hogyan lehet a legjobban kihasználni az elektromos autók előnyeit? Például saját töltőpont kiépítésével! Amennyiben az elektromos vállalati flotta töltési megoldásaival kapcsolatos kérdése van, szakértő kollégáink állnak rendelkezésére elérhetőségeinken!
Legutóbbi hozzászólások